Na chwilę obecną na świecie istnieje kilka tysięcy lig amatorskich, w których występują dziesiątki milionów zawodników, dla których piłka nożna to nie pieniądze, lecz możliwość fizycznego rozwoju, utrzymania formy, oraz alternatywna możliwość spędzenia wolnego czasu. Amatorsko piłkę nożną uprawiają głównie dzieci, które biorą udział w rozgrywkach na szczeblach regionalnych i krajowych, a nawet międzynarodowych nie mając z tego typu działań korzyści materialnych.

Gdzie zapisać dziecko na kursy piłki nożnej?

W większości jednak przypadków grupy młodzieżowe są sekcjami towarzyszącymi piłce seniorskiej, gdyż szkolenie młodzieży to bardzo ważna kwestia w futbolu. Gwiazdy nie rodzą się same i należy je odpowiednio wyszkolić i uformować. Osoby dorosłe kopiące amatorsko piłkę często stawiają na ten sport, gdyż brak im odpowiedniej dawki wysiłku fizycznego, oraz sportowej adrenaliny. Należy sobie uświadomić jednak to, że nie każdy nadaje się do uprawiania ów sportu. Najczęściej amatorami są osoby, które od dzieciństwa miały styczność z futbolem i prezentują jakikolwiek poziom. Osoby, dla których piłka w wieku na przykład 30 lat to będzie novum będą miały spore problemy z grą, oraz pojęciem niekiedy skomplikowanych zasad. Poza tym technicznie zawodnik najlepiej rozwija się w młodym wieku, kiedy jego organizm jest najbardziej chłonny.

Co do organizacji lig amatorskich, to najczęściej są one tworzone przy narodowej federacji, lub też z inicjatywy prywatnych stowarzyszeń. Prywatne ligi amatorskie są na przykład bardzo popularnej, jeśli chodzi o piłkę nożną na hali, a więc popularny futsale. Mimo amatorskiego charakteru tego typu rozgrywek zawodnicy są zarejestrowani w bazie krajowej federacji, są odpowiednio ubezpieczeni i nierzadko przechodzą specjalne badania lekarskie przed przystąpieniem do rozgrywek. Wielu amatorów profesjonalnie podchodzi do treningów, meczów i całej zabawy związanej z piłką nożną.