wlosy

Panuje powszechne przekonanie, że wypadanie włosów to wynik predyspozycji genetycznych. Nie jest to do końca prawdą. Problem ten bywa też wynikiem różnych chorób i schorzeń. Choć statystycznie częściej dotyka on mężczyzn, również kobiety się z nim borykają. Każdy z nas może być w sytuacji walki z wypadaniem włosów. Jakie choroby mogą wywołać ten symptom?

Choroby a wypadanie włosów

Wypadanie włosów często bywa objawem problemów z tarczycą – zarówno jej nadczynnością, jak i niedoczynnością. Odpowiadają za to nieprawidłowe stężenie tyroksyny, która reguluje tempo wzrostu w cebulkach włosowych, jak i zaburzenia pracy gruczołów łojowych. Inną przyczyną może być toczeń rumieniowaty układowy, który atakuje różne tkanki i narządy. Utrata włosów to typowy objaw anemii, która skutkuje też suchością i bladością skóry, osłabieniem, kołataniem serca i problemami z koncentracją. Włosy mogą wypadać również na skutek długotrwałego stresu. Inne choroby, które mogą wywołać ten objaw to zespół policystycznych jajników, łuszczyca, cukrzyca czy choroba Addisona (niedobór hormonów produkowanych przez korę nadnerczy). Przyczyną bywa też często łojokotowe zapalenie skóry.

Jak ocalić włosy przed wypadaniem?

Borykając się z problemem wypadania włosów, warto udać się do lekarza, który dokona diagnozy i ustali program leczenia. Często jest tak, że pozbywając się danego schorzenia, nasze włosy znów stają się mocne i gęste. Warto także zadbać o zbilansowaną dietę, pełną witamin i mikroelementów. Należy przede wszystkim zwrócić uwagę na produkty z dużą zawartością żelaza i witamin z grupy B. Można również sięgnąć po specjalne szampony i odżywki do wypadających włosów. Niestety, nie ma gwarancji, że wszystkie te rady zadziałają. Przyczyny problemu bywają różne, inne jest także ich nasilenie. Czasem łysienia nie da się zatrzymać. Wtedy alternatywą staje się przeszczep włosów. To zabieg bezpieczny i skuteczny, o ile wykonywany jest przez specjalistów. Znaleźć można ich np. w centrum medycznym San-Medical, gdzie wykorzystywana jest najnowocześniejsza metoda transplantacji włosów FUE. Więcej szczegółów można znaleźć na stronie https://www.san-medical.pl/.

Bujne i gęste włosy to synonim zdrowia oraz urody. Nic dziwnego, że osoby, które tracą włosy, zaczynają tracić również pewność siebie i radość życia. Jest to powszechny problem, który niestety nie ma prostej genezy. Przyczyną mogą być rozmaite choroby, a sam proces wypadania włosów w wielu przypadkach można zatrzymać. Jeśli nie, szansą na poprawę wyglądu i samopoczucia staje się przeszczep włosów.