Kiedy w transmitowanych na żywo meczach widzimy, że piłkarz się poślizgnął lub źle podał piłkę, często myślimy, że winę ponoszą jego słabe umiejętności. Sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. W tego typu przypadkach głównym sprawcą niepowodzeń pozostają jednak… źle dobrane buty. Taki błąd zdarza się nawet najlepszym, jednak warto wiedzieć, jak mu zapobiec, aby zachować pełny komfort na boisku. 

Dobre buty piłkarskie, czyli jakie?

Skręcone kostki, nadwyrężone stawy skokowe, bóle mięśni, obtarcia i odciski – brzmią jak koszmar każdego piłkarza, który skutecznie uniemożliwi trening i osiąganie sportowych sukcesów. A można tego uniknąć w stu procentach, jeżeli tylko dobierzemy do swoich potrzeb odpowiednie buty piłkarskie. Istnieje kilka czynników, które musimy wziąć pod uwagę, aby dobrze wybrać najlepszy model. Na wstępie powinniśmy zadać sobie na pytania, na jakim rodzaju boiska będziemy trenować, jak często oraz jaki materiał będzie dla nas najodpowiedniejszy. Znając na nie odpowiedź, sięgnięcie po właściwy rodzaj butów będzie jak bułka z masłem.

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo

Sprawa tak naprawdę jest bardzo prosta. Jeżeli grasz na orliku lub innym boisku o sztucznej nawierzchni – zainwestuj w turfy. Podłoże tego typu jest bardzo twarde, dlatego bieganie po nim może generować wstrząsy. Dobrze dobrane buty piłkarskie zapewnią odpowiednią amortyzację, chroniąc nasze stopy przed uszkodzeniami. Na naturalne boisko trawiaste przeznaczone są natomiast lanki, gwarantujące optymalną przyczepność. Jeżeli jednak murawa jest miękka i grząska, a dzieje się tak między innymi w trakcie lub po oberwaniu chmury, wówczas z pomocą przyjdą wkręty. Dzięki nim nie będziemy się ślizgać po boisku, co jest szczególnie ważne w tego typu warunkach. Możemy także zdecydować się na halówki, ale tylko wtedy, kiedy nasze treningi odbywają się na sali sportowej.

Dobierz odpowiedni rozmiar

W dobrych butach piłkarskich powinniśmy mieć wrażenie, jakby zostały uszyte na miarę. W zbyt dużym rozmiarze będziemy po prostu źle się czuć, źle czuć piłkę, a nasze podania okażą się niecelne. Tego typu buty również szybciej się niszczą, przez co całkowicie mija się z celem inwestowanie w nie kilkudziesięciu czy nawet kilkuset złotych. Minimalnie mniejszy rozmiar może paradoksalnie okazać się strzałem w dziesiątkę, ale tylko w przypadku obuwia wykonanego ze skóry naturalnej. Takie tworzywo jest bowiem bardziej elastyczne i ma tendencję do przystosowywania się do rozmiaru naszej stopy.

Dobry znaczy droższy?

Z pewnością duża rzesza piłkarzy stoi przed dylematem, czy warto inwestować w droższe modele, ponieważ mogą okazać się one lepsze. Wielu chciałoby też czuć satysfakcję i radość z noszenia takiego samego stroju piłkarskiego, co nasz największy sportowy idol. O ile koszulkę piłkarską z nazwiskiem naszego ulubionego zawodnika możemy sobie bez problemu sprawić, o tyle problem może pojawić się, jeżeli chodzi o buty. Jeżeli lubimy zagrać meczyk z kolegami raz w tygodniu wówczas modele wykonane z bardziej ekonomicznych materiałów świetnie się w naszym przypadku sprawdzą. Mogą jednak okazać się niewystarczające dla tych, którzy aspirują na prawdziwych profesjonalistów.