Chcesz zacząć grać w zakładach sportowych i zastanawiasz się, co powinieneś wiedzieć? W niniejszym poradniku przedstawimy Ci podstawowe zasady, którymi powinieneś się kierować przy grze, a także czego absolutnie się wystrzegać. Być może dzięki tym wskazówkom uda Ci się nie powielić schematu wielu początkujących graczy, którzy po spektakularnym, często mocno szczęśliwym sukcesie, odnieśli sromotną porażkę, gdyż postawili jeszcze więcej, bez zastanowienia.

System progresywny i zakłady wielokrotne – prawdopodobieństwo wygranej się zmniejsza

Rozpoczynając przygodę z legalnymi zakładami sportowymi początkujący zastanawiają się, jaki system gry obrać. Do wyboru jest obstawianie pojedynczych zakładów, zakłady wielokrotne, a także progresywne. Akumulowane zakłady ze względu na malejące prawdopodobieństwo wygranej, wraz z większą liczbą obstawianych zdarzeń należy na samym początku odrzucić. Warto zacząć od obstawiania co najwyżej podwójnych zakładów. Również system progresywny nie jest polecany na początku. Zwielokrotnianie stawki przy więcej niż 2-3 zdarzeniach jest po prostu wyrzucaniem pieniędzy w błoto. Oczywiście trzeba wybierać mecze takich drużyn, o których ma się jakieś pojęcie. Obstawianie ligi japońskiej, jeśli jej nie śledzimy tylko dlatego, że pojawił się nader korzystny kurs nie jest roztropne.

Ucz się i jeszcze raz ucz, aby móc właściwie oszacować wartość kursu

Najistotniejsze w trafnym obstawianiu jest właściwie szacowanie wartości kursu. Jeśli prawdopodobieństwo wyliczone ze wzoru wynosi poniżej 1 to nie warto takiego zakładu obstawiać. Na samym początku trzeba również wybierać nieduże stawki, tej zasady zresztą warto trzymać się również, kiedy jest się bardziej zaawansowanym typerem. Jeśli przykładowo bukmacher stawia na wygraną Arsenalu w meczu z Chelsea i kurs na tą drużynę wynosi 1,7. To prawdopodobieństwo jej wygranej możesz obliczyć. Zakładając, że twierdzisz że ma ona 55% szansę na wygraną, mnożysz tę wartość razy 1,7, a otrzymany wynik wynosi 0,935, co oznacza, że nie opłaca się postawić pieniędzy na Arsenal i w ogóle na to spotkanie. Wpłacając depozyt na konto u bukmachera warto nie przekraczać ok.5% tej kwoty przy typowaniu kolejnych zakładów sportowych. Dzięki temu można dłużej obstawiać, a dzięki temu w końcu być może znaleźć sposób, aby wygrać, oczywiście wykorzystując racjonalny system i nie kierując się wysokimi kursami.

poradnik typera

Analiza statystyk i informacji

Na stronach bukmacherów obok możliwości obstawiania masz również do dyspozycji szereg statystyk i wiadomości z wybranej przez ciebie dyscypliny. Na tej podstawie możesz lepiej oszacować szansę poszczególnych drużyn czy zawodników. Jest to ważne również na początku, kiedy otrzymujesz bonus powitalny od bukmachera, który musisz obrócić określoną ilość razy razem z depozytem, aby móc uzyskać dostęp do ewentualnej wygranej. Zatem potrzebne jest tu nie tylko szczęście ale również duża wiedza, tym bardziej, że takie bonusy są limitowane poprzez kursy na poszczególne zakłady sportowe, nie niższe niż, np. 2,5, co powoduje, że trzeba dobrze dobrać dyscyplinę, a także wybrane mecze czy zawody. Decydując się na obstawianie tenisa, trzeba na bieżąco śledzić poczynania tenisistów nie tylko w formie wyników, ale również meczy bądź przynajmniej ich skrótów. Istotne są informacje czy zawodnik w czasie meczu nie doznał żadnej kontuzji, która powodowałaby jego wycofanie się z turnieju bądź duże prawdopodobieństwo skreczowania w kolejnym meczu. Istotną rolę ma tutaj również intensywność rozegranego spotkania, ilość rozegranych setów, długość całego meczu, a także ilość spotkań wcześniej rozegranych. Wszystko to może wpływać na dyspozycję gracza na korcie. Zresztą w innych dyscyplinach wcale nie jest łatwiej. Wszędzie trzeba być na bieżąco z newsami sportowymi, a także poza sportowymi, które mogą się w pozytywny bądź negatywny sposób przekładać na postawę zawodnika.

Czy warto korzystać z profesjonalnych typów bukmacherskich?

Każdy typer może korzystać z wiedzy i doświadczenia innych, korzystając z darmowych typów udostępnianych na stronach bukmacherskich, a także forach bukmacherskich oraz płatnych – oferowanych przez profesjonalnych typerów. Na samym początku być może lepie jednak skupić się na nauce i spróbować własnych sił w analizach i strategiach gry. W przypadku bonusów powitalnych u kilku bukmacherów i możliwości obstawienia tego samego wydarzenia, można u każdego obstawić je inaczej. W ten sposób zachowuje się szansę na wymagany przez bukmachera obrót wpłaconymi środkami.

To podstawowe zasady jakie każdy początkujący musi znać. Oczywiście warto jeszcze wspomnieć o zakładach sportowych, gdzie typer może odnaleźć tzw. błędny kurs bukmachera i obstawić odwrotnie, jednak to wymaga większego doświadczenia. Jeśli przestrzega się podstawowych zasad i nie chce się za wszelką cenę w krótkim czasie zarobić bardzo dużej kwoty, to legalne zakłady sportowe, przy racjonalnej grze na małych stawkach mogą być opłacalne.