nauka

W życiu każdego rodzica przychodzi w końcu ten ważny moment, w którym postanawiamy nauczyć nasze dziecko korzystania z nocnika. Kiedy ta czynność powinna mieć miejsce? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi – każdy maluszek rozwija się w inny sposób, a co za tym idzie – niektóre dzieci są na to gotowe wcześniej, inne później. Zazwyczaj ma to miejsce pomiędzy 18 a 36 miesiącem życia dziecka, a naukę zaleca się w wieku co najmniej dwóch lat. Nie ma potrzeby rozpoczynać jej wcześniej. W dzisiejszym wpisie podpowiemy, jak nauczyć dziecko korzystać z nocnika. Wskażemy, o czym zdecydowanie warto pamiętać, i jakich produktów można używać.

Nauka korzystania z nocnika wbrew pozorom wcale nie musi być trudna i żmudna

Przed rozpoczęciem nauki, warto o wiele wcześniej zdecydować się na nocnik i pozwolić naszemu szkrabowi w pełni opanować umiejętność siadania i wstawania z nocnika bez trudu. Warto również zadbać o to, aby malec kojarzył nocnik z potrzebą skorzystania z toalety, dlatego dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie go w łazience, w niedalekiej odległości od toalety. Kolejnym etapem jest wytłumaczenie malcowi, że do korzystania z nocnika, nie jest mu potrzebna pieluszka. Tutaj bardzo pomocne mogą okazać się pieluchy treningowe, które pozwalają dziecku poczuć, kiedy ma mokro. Istnieje jednak ryzyko wystąpienia odparzeń, dlatego podczas codziennej pielęgnacji warto sięgać po chusteczki nawilżane JOHNSON’S® Skin Protect™, które posiadają wyjątkowo łagodną formułę i dobrze działają na okolice pieluszkowe. Chusteczki zapewniają potrójną ochronę – nie tylko delikatnie usuwają zabrudzenia, ale również niwelują bakterię i wspomagają tworzenie warstwy ochronnej na skórze.

Warto zakupić także płyn do mycia ciała i włosów JOHNSON’S® Baby Top-to-Toe®, który doskonale, a przy tym delikatnie oczyszcza skórę naszych najmłodszych. Nauka sikania na nocnik to po prostu wyrobienie dobrego nawyku. W momencie, gdy nasz maluszek sygnalizuje chęć skorzystania z toalety – zadaniem rodzica jest usadowienie go na nocniku. Maluch będzie kojarzył, do czego przydaje się nocnik i w przyszłości sam będzie z niego korzystał. Nawet najlepszym zdarzają się drobne wpadki, dlatego, gdy nasze dziecko się zapomni – nie warto reagować gwałtownie i negatywnie. Niemiła reakcja sprawi, że nasz szkrab może w przyszłości niechętnie podejmować kolejne próby opanowania tej czynności.

Rodzice, którzy zastanawiają się, jak nauczyć dziecko sikać do nocnika bardzo często martwią się, że ta czynność może zająć wiele czasu i być bardzo żmudna. Na szczęście pamiętając o naszych wskazówkach – szybko uda się nauczyć najmłodszych dobrych nawyków.