wyszywanie

Piękno chwili można uchwycić na wiele sposobów. Dla niektórych będzie to fotografia, dla innych pisanie wierszy, a dla tych, którzy lubią kreatywnie plątać nitkę – haftowanie.

Haft krzyżykowy – skąd się wziął?

Haft krzyżykowy to najstarsza technika wyszywania, która występowała na całym świecie już w czasach średniowiecznych. W wielu muzeach sztuki ludowej, szczególnie w Europie i Azji, można znaleźć przykłady ubioru dekorowanego haftem krzyżykowym. Często motywy i inicjały były wyszywane na różnych przedmiotach codziennego użytku, by zaznaczyć, do kogo należą albo by udekorować materiał. Tradycyjnie haftem krzyżykowym ozdabiano pościel, obrusy, ścierki i serwetki. Choć wciąż wiele osób wykorzystuje haft krzyżykowy do tego celu, coraz bardziej popularne jest stosowanie go do tworzenia obrazów, które można powiesić na ścianie jako nietuzinkową ozdobę.

Zalety tworzenia haftem krzyżykowym

W świecie, gdzie królują maszynowe wzory pochodzące z masowej produkcji, coraz więcej osób docenia rękodzieło i fakt, że obraz na płótnie można wyczarować nie tyko malując, ale także podczas relaksującej zabawy z igłą i nicią. O popularności tego hobby świadczy także to, że w sieci można znaleźć mnóstwo porad dla początkujących, filmików instruktażowych oraz niezliczone darmowe wzory do haftowania.

Haftowanie wymaga od nas bycia obecnym i skoncentrowania się na wykonaniu zadania. W ten sposób możemy oczyścić swój umysł ze stresu i zmartwień, podobnie jak podczas praktykowania medytacji. Co więcej, naukowcy z Royal United Hospital Bath dowiedli, że wykonywanie haftu krzyżykowego zmniejsza poziom hormonu stresu, a zwiększa ilość serotoniny i dopaminy, które mają wpływ na dobre samopoczucie. Jak wykazało badanie przeprowadzone przez Home Sewing Association, u osób zajmujących się haftem krzyżykowym obniża się ciśnienie krwi i spowalnia tętno. Będzie więc on świetną ucieczką od rozkrzyczanego świata, gdzie jedna negatywna informacja goni kolejną.

Propozycja na długie zimowe wieczory – pejzaże zimowe

Czy można znaleźć lepszy sposób na celebrowanie tej niełatwej i pięknej pory roku, niż kubek gorącej herbaty, kocyk, relaksująca muzyka w tle, a w dłoniach kanwa z zachwycającym zimowym pejzażem do haftowania? Ośnieżona droga pomiędzy pokrytymi białością drzewami, przykryte białą kołderką pola, kościółek zagubiony wśród ośnieżonych górskich szczytów, czy groźne wilki na tle niepokojącego nocnego nieba – to tylko niektóre pejzaże zimowe z naszej oferty. Dostępne w różnych rozmiarach, dostosowane do różnych poziomów umiejętności – każdy znajdzie coś dla siebie.

W poszukiwaniu zimowych wzorów pejzaży do haftowania, odwiedź sklep https://haftkrzyzykowy.com.pl/.