silownia

Zarówno dla zawodowych atletów, jak i początkujących bywalców siłowni istotne są dwie uzupełniające się części treningu. Są nimi nabywanie masy mięśniowej i rzeźba sylwetki. W zależności od tego, jaki obierzemy sobie cel ćwiczeń i w jakim stanie jest nasze ciało na starcie, mogą one być stosowane przemiennie. W przypadku osób z natury szczupłych rzeźba nie ma większego sensu bez wcześniejszego przybrania na wadze. Z kolei gdy jesteśmy urodzonymi mezomorfikami, dodatkowe kalorie mogą okazać się zbędne. Wykorzystywane suplementy diety i odżywki są przy tym skutecznym wsparciem w naszym treningu nad samymi sobą.

Tradycyjna kreatyna, czyli tak naprawdę co?

Zmorą ektomorfików jest nadmierna chudość i niemożność nabrania kilogramów. Są to najczęściej osoby odznaczające się naturalnym przyspieszonym metabolizmem. Wskutek tego spożyte kalorie zostają zmetabolizowane zanim organizm zdąży je przyswoić. Popularnym zarówno wśród amatorów, jak i profesjonalnych sportowców suplementem jest kreatyna. Ta już niemal powszechnie znana substancja uchodzi za bezpieczny wzmacniacz wzrostu masy mięśniowej, który może być stosowany już w pierwszej fazie treningu, przez początkujących. Z biologicznego punktu widzenia kreatyna jest złożonym kompleksem białek składających się z trzech podstawowych aminokwasów: argininy, glicyny oraz metioniny. Gdy zostaje przyswojona przez ludzki organizm w mięśniach przechowywana jest w formie fosfokreatyny (66,5%) oraz wolnej kreatyny (33,5%).

Inne formy kreatyny

Wybór najlepszej formy kreatyny jest uzależniony od efektów, jakie oczekujemy w trakcie procesu nabywania masy. Suplement kreatyny może występować pod wieloma postaciami, takimi jak cytrynian, chlorowodorek, glukonian, jabłczan lub monohydrat. Najpopularniejszymi i najczęściej wykorzystywanymi są dwie ostatnie. Obie formy skutkują wzrostem beztłuszczowej masy mięśniowej, jednak efekty ich stosowania nieco się różnią. W przypadku monohydratu kreatyny jego cechą charakterystyczną jest tendencja do odkładania się wody w organizmie, jednak ze wszystkich postaci gwarantuje najszybszy przyrost masy. Jabłczan kreatyny tymczasem, będący połączeniem kreatyny z kwasem jabłkowym, umożliwia wzrost wagi z lekkim opóźnieniem, niemniej masa mięśniowa ma bardziej zwartą i stabilną strukturę.

Jak odpowiednio dawkować kreatynę?

Dawkowanie kreatyny nie należy wcale do rzeczy trudnych i skomplikowanych. Najszybszym sposobem na podwyższenie poziomu tej substancji we włóknach mięśniowych jest tzw. loading method. Polega on na przyjmowaniu 0,3 grama na kilogram masy ciała na dzień (co odpowiada 15 do 30 gramów na dobę – w zależności od naszej masy). Otrzymaną sumę dzieli się na 3-4 dzienne dawki, które trzeba spożywać przez okres tygodnia.