Ból karku i szyi pojawia się bardzo często u większości osób dorosłych i potrafi wyjątkowo dokuczyć w codziennym życiu. Może on być oznaką stresu, problemów emocjonalnych, z jakimi się zmagamy lub poważniejszych dolegliwości, w sprawie których należy skonsultować z lekarzem. Zauważając takie objawy u siebie, warto przyjrzeć się stylowi życia prowadzonemu na co dzień i wdrożyć zapobiegające bólom ćwiczenia oraz regularne masaże. Co powoduje ból karku i szyi i jakie są sposoby na poradzenie sobie z nimi?

Powody występowania bólów karku i szyi

Najczęstszą przyczyną bólu pojawiającego się w kręgosłupie szyjnym i w okolicach karku jest niewłaściwa postawa, zbyt długi czas, jaki spędzamy w pozycji siedzącej oraz stres zawodowy i pojawiający się w życiu prywatnym. Mięśnie karku i szyi są wtedy nieustająco obciążone, co szybko prowadzi do pojawienia się uczucia ich sztywnienia. Wśród powodów występowania dolegliwości może być też sen w niewygodnej pozycji lub na niewłaściwie dobranej poduszce czy przybranie na wadze. Zastanawiając się, jaki sposób na ból karku i szyi będzie najskuteczniejszy, powinniśmy więc przede wszystkim przyjrzeć się warunkom, w jakich żyjemy, pracujemy i spędzamy czas. Wprowadzajmy w nie stopniowe zmiany, nie zapominając także o możliwości wykorzystania profesjonalnych urządzeń do masażu, których możemy używać samodzielnie w domu. Zaniedbanie bowiem tego typu dolegliwości może doprowadzić do objęcia bólem kolejnych partii ciała: ramion, łopatek czy całych pleców.

Jak poradzić sobie z bólami karku i szyi?

Aby zredukować ból w karku i szyi możemy próbować ćwiczeń delikatnie rozciągających te partie ciała. Warto wykonywać skręty szyi czy pozycje z jogi, pomagające usunąć nadmierne napięcie w szyi i karku. Uważajmy jednak przy ich praktykowaniu, bowiem są to okolice wyjątkowo delikatne i przez brak doświadczenia możemy je jeszcze bardziej nadwyrężyć. Warto skonsultować się z fizjoterapeutą, który może przygotować dla nas zestaw ćwiczeń i podpowie, jak prawidłowo je wykonywać.

Skutecznymi pomocami w walce z napięciami powstającymi w okolicy szyi i karku będą także profesjonalne masażery, dostępne w sprzedaży w sklepie Casada. Masażer kręgosłupa, poduszka masująca lub mata pozwalająca na delikatny masaż całej tylnej części ciała, narażonej najczęściej na tworzenie się w niej napięć, to skuteczny sposób na rozluźnienie, a także relaks po całym dniu wypełnionym obowiązkami. Dzięki różnych trybom masażu skierowanego w odpowiednie partie ciała, jesteśmy w stanie nie tylko zniwelować napięcie w mięśniach i stawach, ale też zapobiegać ich występowaniu w przyszłości.