Wielki Szlem

Jeśli chodzi o Wielkiego Szlema, to pojęcie to wzięło się od rozgrywek brydżowych. W tenisie ziemnym oznacza ono wygranie czterech największych turniejów na świecie, czyli otwartych mistrzostw Australii, USA, Francji, oraz Wielkiej Brytanii. Trzeba jednak powiedzieć, iż istnieje bardzo wiele rodzajów Wielkich Szlemów. Najcenniejszy jest ten klasyczny, czyli uzyskany w ciągu jednego roku kalendarzowego. Sztuka ta udała się do tej pory bardzo niewielu osobom, a jeśli chodzi o grę indywidualną to Klasycznym Wielkim Szlemem mogą pochwalić się jedynie trze kobiety, oraz dwóch dżentelmenów. Jednak równie cenne są Niekalendarzowe Wielkie Szlemy, czyli tytuły zdobyte po wygraniu czterech największych turniejów z rzędu nie w jednym roku kalendarzowym. Poza tym bardzo popularnym określeniem, jakie funkcjonuje w zawodowym tenisie jest Karierowy Wielki Szlem.

Jakie są zasady Wielkiego Szlemu?

Tego typu zwycięstwem może się cieszyć tenisista, lub tenisistka, która w ciągu całej kariery tryumfowała w czterech najważniejszych turniejach tenisowych. Technologia idzie naprzód, konkurencja w świecie tenisa rośnie, a wszystko to sprawia, że osiągnięcie Wielkiego Szlema w jakimkolwiek wydaniu w dzisiejszych realiach jest o wiele trudniejsze niż to miało miejsce chociażby dwadzieścia, trzydzieści lat temu. W obecnych realiach wielu tenisistów specjalizuje się w graniu na odpowiednich nawierzchniach, dla przykładu Rafael Nadal, to mistrz twardej nawierzchni, który przeciętnie jak na swoje umiejętności radzi sobie na trawie.

Takie zależności, niuanse techniczne i technologiczne sprawiają, że tenisista wszechstronny to obecnie prawdziwa rzadkość. Można się o tym przekonać patrząc na zdobywców Wielkich Szlemów, z których większość to starzy zawodnicy, grający lata temu w innych realiach.